Okolica
Kraków to jedno z niewielu miejsc na świecie, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W obrębie starego Centrum Krakowa zachowało się ponad 300 zabytkowych kamienic, kościołów i pałaców. Sławę swą Kraków zawdzięcza wybitnym ludziom, jacy tu żyli jak np. M. Kopernik- genialny astronom, W. Stwosz - wspaniały rzeźbiarz, J. Matejko- wybitny malarz, S. Wyspiański - wspaniały artysta oraz Karol Wojtyła- papież Jan Paweł II i światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki.
Dziś w Krakowie ma siedzibę wiele międzynarodowych instytucji, a różnorodność i bogactwo oferty kulturalnej Krakowa: teatrów, muzeów, galerii, stanowi wyjątkową okazję obcowania ze sztuką. Dla turystów planujących dłuższy pobyt w naszym mieście pragniemy wskazać wiele innych ciekawych miejsc z okolic Krakowa oraz podać praktyczne informacje niezbędne podczas pobytu w Krakowie. Matejko- wybitny malarz, S. Wyspiański - wspaniały artysta oraz Karol Wojtyła- papież Jan Paweł II i światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki.
Życzymy Państwu miłego pobytu, niezapomnianych wrażeń.
Sukiennice
Pierwsze kramy sukienne postawiono na Rynku Głównym - największym placu miejskim średniowiecznej Europy, na początku drugiej połowy XIII wieku za czasów księcia Bolesława Wstydliwego. Początkowo były to prymitywne, kamienne sklepy z uliczką pośrodku.
Kościół Mariacki - Bazylika Najświętszej Marii Panny
Jest gotycką trzynawową budowlą z sześcioma otwartymi do wewnątrz kaplicami, ośmiobocznym prezbiterium i dwiema wieżami. Historia obecnego kościoła sięga początków XIV wieku, kiedy na miejscu kamiennej bazyliki z XIII wieku zaczęto wznosić ceglany kościół. Wewnątrz kościoła znajduje się cenne wyposażenie gotyckie, renesansowe i barokowe. Na uwagę zasługuje piękny drewniany ołtarz Wita Stwosza z drugiej połowy XV wieku. Jest to jeden z największych ołtarzy gotyckich w Europie.
Wawel
Wawel w dawnych czasach był siedzibą książąt i królów polskich. Za panowania Zygmunta I Starego przeżywał swój " złoty wiek" . Przebywający tu wybitni włoscy rzeźbiarze, malarze, i dekoratorzy pozostawili swoje najlepsze dzieła. Czas panowania Jana Kazimierza w okresie szwedzkiego " potopu" był dramatyczny dla Wawelu. W dawnym pałacu królewskim mieści się obecnie muzeum pod nazwą Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, uważane za najpiękniejsze muzeum w Polsce.
Rynek Główny
Rynek Główny - największy plac średniowiecznej Europy, którego powierzchnia to około 40.000 m kw. Rynek jest chętnie odwiedzany przez Krakowian i liczne przybywających turystów, stanowi salon Krakowa.
Kazimierz
Kazimierz dawniej jako oddzielne miasto, obecnie dzielnica Krakowa, zostało założone przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku. Specyfiką Kazimierza było współistnienie kultury chrześcijańskiej i żydowskiej związanej z utworzeniem w końcu XV wieku "Miastem Żydowskim".